Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

28 Kasım 2013 Perşembe

ASiD REFLÜ İLE BAŞ ETMENIN DOĞAL YOLLARI bölüm 3

ASiD REFLÜ ILE BAŞ ETMENIN DOĞAL YOLLARI bölüm 3


Neden Reflux halk arasında bu kadar salgın halinde? Neden esofagus kanseri Amerika'da en yaygın kanserlerden biri ?Neden bir sürü ilaç tedavisine cevap vermeyen hasta var?

Bence bu soruların cevabı; yiyip içtiğimiz besinlerin ürünlerin raf ömrünü uzatma amaçlı firmalar tarafından kontrolsüz olarak kullanılan yüksek asit katkılı yiyecekler! Bunların başını bilerek ve zevkle tükettiğimiz asitli/gazlı içeçekler çekerken, konserve hatta kurutulmuş bir çok gidada, ekmek ve diğer ünlü gıdalar gelmekte. Katkılı bu yiyecekleri bilinçli tüketmeyi öğrendiğimiz andan itibaren sorunlarımızın daha kolay baş edilebilir olacağını anlayacaksınız, en azından benim için öğle oldu. Şimdi aşağıda ki listeye bakarak durumuzun ne kadar alarm verici olduğunu bulabilir ve daha sonrada yapılması gerekenleri yapabilirsiniz.

Aşağıda ki liste asit Reflü sü ilerlemiş hastaların alarm verici belirtilerini maddeliyor. Bu listeden kaç tane si size uyuyor?

Mide ekşimesi 
Boğaz ağrısı 
Ses kısıklığı 
Kronik öksürük 
Post-nazal akıntı 
Boğucu Yutma zorluğu
Kronik boğaz temizleme 
Boğazda bir yumru hissi

Yukarıdaki listede en az 5 bulguya sahipseniz aşağıdaki yazıyı okumaya devam etmenizi öneririm.
In Association with Amazon.co.uk
Diyetiniz deki Asitli yiyeceklerin, Reflü hastalığı arasındaki bağlantısı

Biliyorum hepimiz bilim adamı değiliz ve burada çok derine girip hem sizi sıkıp kafanızı katiştırmak iştemem, fakat hücre biyolojisi bilim dalı, yediğimiz ve içtiklerimiz de bulunan aşırı asidin hücrelerimize ne kadar çok zarar verdiğini kanıtlayan bir sürü çalışmalarla dolu. Son bir kaç yılda özellikle Amerika yiyecek kültürünün üzerinde yoğunlaşarak, özellikle fast food denen yiyeceklerin obeziteye sebeb olması yanında, gıdalarda mevcut asitin de tehlikeli boyutta sağlığa zararlı etkilerine dikkat çekmektedir. 

Ülkemizde çoçuklar ve gençler arasında oldukça popüler olan fast food zincirlerinde sağlığımızı hiçe sayarak geleceğin genç vücutlarını yavaş yavaş hasta etmektedir. Bunun önüne geçmek belki bilinçlenerek, birbirimize anlatarak önüne geçebiliriz.
Bunun yanında mümkün olduğunca taze sebze ve meyva tüketimi, işlemden geçmemiş gıdaların sınırlı tüketimi ve asitli içeklerden kaçınarak Reflü yü biraz olsa hafifletebiliriz.

Ilk ve ikinci bölümde ki bloğumda asid Reflü tedavisinde önerilen doğal yöntemlere değinmiştim, onlara ek olarak son senelerde bu doğal yöntemlere bir kaç yenisi eklendi. Aşağıda eskilere biraz tekrarda olsa yeniden değinerek geçmek istiyorum. 

1. Kilo kaybının sadece %10 bile Reflü semptomlarını azalttığı çalışmalarda gösterilmiş.

2. Bir anti- Reflü diyetini takip edilmesi önerilmekte fakat Zayıflamak için bile yapılan diyetleri pek uygulayamadığımız ortada olduğu için benim önerim, alkaline ve asit il olan gıdaları öğrenerek , alınımlarını azaltmak( bir dahaki bloğumda bir listesini vereceğim)

3.Bir naturopathic bir doktor Dr.Millie Lytle  ye göre, yenilen tuzsuz bademin, iyi bir kalsiyum kaynağı olması yanında alkaline olan bademin mide ph ını dengeliyerek mideyi rahatlatını açıklamaktadır.

4. İşlem görmemiş Aleo vera bitkisinin suyunun içilmesi

5. Güne ılık suya yarım limon suyu sıkarak başlanması, mide asidini dengelediğini söyleyen Dr Rebekah Fedrowitz tarafından öneriliyor,bende şahsım tarafından bu yöntemi hem karaciğerin toksinlerinden arınmada kullanılan bir yöntem olduğu için kısa bir süre uygulamıştım ve limonun asid dengeleme yönünü bilmiyordum, denemeye değer sanırım

6.Daha önce ki bloğumda ayrıntılarını verdiğim gibi bir bardak suya bir kaşık karbonat eklenerek aç karnına içilmesi, midenin ph ını dengelerek güne ağrısız , sısısız başlamanıza yardımcı olacaktır

7.Yemekten sonra hazımsızlığa engel olmak içinde elma yenmesi önerilmekte

8. Probiotic olarak geçen yoğurtları ve eğer mümkünse Acidobacteri bifidobacterium içeren kapsülleri düzenli tüketmek 

9. İrrite olmuş bağırsakları yatıştırmak için karaağaç ( slippery elm) bitkisinin  çayının tüketilmesi önerilmekte, bunun yanında bitkisel çaylardan nane, papatya asid Reflü nün belirtilerini azaltmaktadır

10. Yemeklerden sonra çiğnenen sakızın ağzda ki tükürük salgısını arttırarak özafagusta ki gaz salgısını azaltığı için önerilmektedir

11. Uyurken sol tarafınızda uyuyun, çalışmalar midenin üzerinde basınca sebeb olacağı ve GERN nin etkilerini artırması yüzünden önerilmiyor

12. Manuka balı özellikle reflux hastalarının Barrett's özafagusu iyileştirdiği için kullanımı önerilmektedir. Kullanımı ise yemeklerden sonra ılık suya bir kaşık manuka konularak çay gibi içilmesi, Manuka balının diğer bir özelliği Helicobacteri olanlarda bakterinin eradikadyonunda kullanılması.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder